fbpx

Zaczynamy jazdę konną – czyszczenie, siodłanie konia.

Stajnia Rusin Gogolewski

Początek nauki jazdy konnej zawsze związany jest z kilkoma rytuałami, których wykonanie jest konieczne, aby jazda konna przebiegła bez problemów.

W Stajni Rusin prowadzimy lekcje dla początkujących, jak i zaawansowanych jeźdźców, a dużą grupą w naszej stajni są dzieci, które na zajęciach pojawiają się z rodzicem.

Po umówieniu lekcji, osoba, dorosła, czy dziecko powinna zjawić się na miejscu na około 30 minut przed wyznaczoną godziną jazdy. Czas ten służy na przygotowanie konia i osprzętu do jazdy.

Dla przypomnienia lub utrwalenia:

1. grafik jazd jest wywieszony w stajni głównej na ścianie po lewej stronie od wejścia (tablica)

2. na grafiku jest podana informacja o prowadzącym zajęcia oraz o przypisanym do jeźdźca koniu

3. sprzęt do czyszczenia, siodło, ogłowie są w siodlarni, po lewej stronie od wejścia

4. siodła wraz z osprzętem oraz ogłowia są opisane imieniem konia lub kucyka.

5. sprzęt do czyszczenia znajduje się w pudełkach na końcu siodlarni – zabieramy po 1 sztuce szczotek, kopystkę, a potem po jeździe je odkładamy do tych samych pojemników.

6. jeżeli czegoś nie wiemy, pytamy inne osoby, może to być instruktor, jak też osoby z wolontariatu

7. szykujemy konia lub kuca pod opieką instruktora lub osób z wolontariatu

8. jeźdźcy o wyższym stopniu zaawansowania szykują konia do jazdy samodzielnie

9. koni nie wyprowadzamy ze stajni – szykowane są w boksie lub jego pobliżu np. korytarz

10. po uszykowaniu konia, czekamy na instruktora.

I teraz tak dla zobrazowania tych wszystkich zabiegów chcemy z Wami podzielić się ważnymi informacjami 🙂

Pamiętajcie, że wszystkie konie lub kucyki mają swoją unikalną osobowość i charakter. Niektóre z nich są łagodne, a inne bywają kapryśne. Zdarza się, że koń wykazuje niechęć do siodłania,  a w szczególności do zapinania popręgu.

Przyczyn takiego zachowania może być wiele, ale zwróćcie uwagę na kilka ważnych rzeczy.

  1. koniecznie przed siodłaniem należy dokładnie wyczyścić sierść konia, ponieważ zaniedbanie w czyszczeniu mogłoby spowodować obtarcia, głównie w okolicy gdzie zapinamy popręg, czy zakładamy czaprak.
  2. czyścimy kopyta konia, usuwając resztki słomy, ziemi, czy błota. Jeżeli mamy z tym problem prosimy o pomoc.
  3. następnie zaczynamy siodłanie konia, które zawsze zaczynamy od jego lewej strony – zakładamy czaprak, potem przesuwamy do w kierunku kłębu – potem nakładamy podkładkę – kolejny krok to założenie siodła z podciągniętymi do góry strzemionami oraz przypiętym z prawej strony popręgiem – zapinamy popręg, ale nie na siłę, tylko delikatnie, bo później będzie czas na jego podciągnięcie – w kolejnym kroku skracamy bądź wydłużamy strzemiona – w ostatnim kroku zakładamy ogłowie, trzymając je w prawej ręce, wkładamy do pyska konia wędzidło, a potem nasuwamy ogłowie za jego uszy, zapinamy paski, ale również tutaj robimy do delikatnie i z wyczuciem. Koń jest gotowy do jazdy – kontrolę powinien przeprowadzić instruktor przed jazdą.