Na początku roku 2022, Polski Związek Jeździecki zmodyfikował przepisy dotyczące przyznawania odznak jeździeckich. Najbardziej znaczącą zmianą, jest wprowadzenie odznaki Jeżdżę Konno jako obowiązkowej. Co to oznacza w praktyce i jak wygląda sam egzamin, przeczytacie poniżej. Zachęcamy do lektury 😊
Odznaka Jeżdżę Konno funkcjonowała w przepisach PZJ już od jakiegoś czasu, jednak dotychczas była to odznaka dodatkowa. Po tegorocznej zmianie w przepisach jest ona pierwszym, obowiązkowym egzaminem na naszej jeździeckiej drodze, pozwalającym podejść do kolejnych sprawdzianów np. Brązowej Odznaki Jeździeckiej.
Jak wygląda sam egzamin? Składa się on z dwóch części: opieki stajennej i części praktycznej.
Podczas opieki stajennej egzaminatorzy sprawdzają czy jeździec potrafi poprawnie przygotować konia do jazdy m.in. wyprowadzić z boksu, wyczyścić, osiodłać, dopasować długość strzemion. Szczegółową listę zadań o które może zapytać osoba egzaminująca można znaleźć na stronie PZJ Odznaki jeździeckie – PZJ.
Część praktyczna egzaminu obejmuję jazdę na placu, podczas której egzaminatorzy sprawdzają poprawność wykonania elementów i zachowanie odpowiednich odległości między końmi.
Wymagane umiejętności to:
-
Jazda w zastępie w stępie oraz w kłusie (anglezowanie na poprawną nogę, zmiana nogi oraz półsiad),
-
zagalopowanie na prawidłową nogę oraz galop w półsiadzie,
-
zmiany chodów: stęp – kłus, kłus – galop, galop – kłus , kłus – stęp oraz zatrzymanie ze stępa,
-
przejazd przez trzy drągi w stępie oraz kłusie ustawione w odpowiednich odległościach,
-
wykonanie figur na ujeżdżalni: wolta, półwolta, zmiana kierunku przez ujeżdżalnię.
Po zakończonej jeździe należy zaprezentować poprawne zsiadanie z konia oraz udać się do stajni aby rozsiodłać wierzchowca.
Odznakę Jeżdżę Konno można zdać w ośrodkach jeździeckich które zgłosiły chęć organizacji takiego egzaminu do Wojewódzkiego Związku Jeździeckiego. Terminy odznak, oraz listę ośrodków w Wielkopolsce można znaleźć tutaj KALENDARZ – WZJ Poznań (wzjpoznan.pl).