fbpx

Odznaka Jeżdżę Konno – nowa forma sprawdzenia umiejętności jeździeckich

Stajnia Rusin Gogolewski

Na początku roku 2022, Polski Związek Jeździecki zmodyfikował przepisy dotyczące przyznawania odznak jeździeckich. Najbardziej znaczącą zmianą, jest wprowadzenie odznaki Jeżdżę Konno jako obowiązkowej. Co to oznacza w praktyce i jak wygląda sam egzamin, przeczytacie poniżej. Zachęcamy do lektury 😊

Odznaka Jeżdżę Konno funkcjonowała w przepisach PZJ już od jakiegoś czasu, jednak dotychczas była to odznaka dodatkowa. Po tegorocznej zmianie w przepisach jest ona pierwszym, obowiązkowym egzaminem na naszej jeździeckiej drodze, pozwalającym podejść do kolejnych sprawdzianów np. Brązowej Odznaki Jeździeckiej.

Jak wygląda sam egzamin? Składa się on z dwóch części: opieki stajennej i części praktycznej.

Podczas opieki stajennej egzaminatorzy sprawdzają czy jeździec potrafi poprawnie przygotować konia do jazdy m.in. wyprowadzić z boksu, wyczyścić, osiodłać, dopasować długość strzemion. Szczegółową listę zadań o które może zapytać osoba egzaminująca można znaleźć na stronie PZJ Odznaki jeździeckie – PZJ.

Część praktyczna egzaminu obejmuję jazdę na placu, podczas której egzaminatorzy sprawdzają poprawność wykonania elementów i zachowanie odpowiednich odległości między końmi.

Wymagane umiejętności to:

  • Jazda w zastępie w stępie oraz w kłusie (anglezowanie na poprawną nogę, zmiana nogi oraz półsiad),

  • zagalopowanie na prawidłową nogę oraz galop w półsiadzie,

  • zmiany chodów: stęp – kłus, kłus – galop, galop – kłus , kłus – stęp oraz zatrzymanie ze stępa,

  • przejazd przez trzy drągi w stępie oraz kłusie ustawione w odpowiednich odległościach,

  • wykonanie figur na ujeżdżalni: wolta, półwolta, zmiana kierunku przez ujeżdżalnię.

Po zakończonej jeździe należy zaprezentować poprawne zsiadanie z konia oraz udać się do stajni aby rozsiodłać wierzchowca.

Odznakę Jeżdżę Konno można zdać w ośrodkach jeździeckich które zgłosiły chęć organizacji takiego egzaminu do Wojewódzkiego Związku Jeździeckiego. Terminy odznak, oraz listę ośrodków w Wielkopolsce można znaleźć tutaj KALENDARZ – WZJ Poznań (wzjpoznan.pl).


Notice: Undefined index: cresta_facebook_messenger_what_icon in /home/set90422/domains/stajniarusin.pl/public_html/wp-content/plugins/cresta-facebook-messenger/cresta-facebook-messenger.php on line 247

Notice: Undefined index: cresta_facebook_messenger_click_to_close in /home/set90422/domains/stajniarusin.pl/public_html/wp-content/plugins/cresta-facebook-messenger/cresta-facebook-messenger.php on line 272
Masz pytania? Napisz, szybko odpowiemy :)