fbpx
Dopiewo, ul. Ks. Majcherka 101
535 402 425
biuro@stajniarusin.pl

Skala szkoleniowa – krok po kroku do celu

Stajnia Rusin Gogolewski

Każdy jeździec, zwłaszcza ten, który myśli o dalszym rozwoju jeździeckim powinien znać skalę (piramidę) szkoleniową konia.

Skala szkoleniowa to fundamenty, które powinny zostać osiągnięte na pewnych etapach pracy z koniem i powinny być celem każdego jeźdźca w jego przygodzie jeździeckiej.

A teraz po kolei:

TAKT – To najważniejszy element w szkoleniu konia. O utrzymanie prawidłowego taktu powinno dbać się na każdym etapie pracy z koniem. Równy, regularny takt to podstawa. Podczas przejazdów na czworoboku jest to jeden z najważniejszych elementów, który jest oceniany przy chodach.

ROZLUŹNIENIE – Element pracy z koniem o którym nie możemy zapominać. To zarówno brak napięcia mięśni ale także spokój i relaks u konia. Wbrew pozorom konie również odczuwają i pokazują swoje napięcie psychiczne, nie tylko fizyczne. Naszym zadaniem jest taka praca z koniem, a by te napięcia zminimalizować.

Rozluźnienie u konia najczęściej można zaobserwować poprzez wysyłane przez niego sygnały:

– spokojne uszy, luźno się poruszające lub nastawione do przodu, wykazujące chęć współpracy,

– spokojne oczy,

– spokojny pysk, ale nie martwy – rozluźniony pysk konia powinien się poruszać, przeżuwać

– kołysząca praca grzbietu

– spokojny ogon,

– sprężysty chód,

– chęć do obniżenia głowy i szyi

KONTAKT – to połączenie pomiędzy ręką jeźdźca a pyskiem konia. Najważniejszymi cechami są stałość, elastyczność i miękkość. Jeździec powinien ten kontakt otrzymać od wyjechania konia od zadu, a nie od pyska. Tak stan da się otrzymać jedynie wtedy gdy jeździec nauczy się podążać ręką za ruchem głowy konia, a każde działanie wodzą poprzedzać użyciem łydki.

IMPULS – Tak naprawdę ten element powinien być traktowany równie ważnie jak TAKT, zwłaszcza dlatego, że wiele koni zatraca swoją wrodzoną dążność do ruchu w dalszym etapie szkolenia. Dlatego tak ważne jest by rozpoczynając prace z młodym koniem pilnować ruchu naprzód, nie zajmując się ustawieniem itd. Tylko koń z prawidłowym impulsem będzie w stanie zaprezentować prawidłowe zebranie oraz inne trudne figury ujeżdżeniowe.

WYPROSTOWANIE – Prawidłowe szkolenie konia polega na jego ciągłym gimnastykowaniu. Zarówno po to by osiągnąć rozluźnienie, ale także jego wyprostowanie. Konie z natury nie są proste. Każdy z koni posiada swoją lepszą lub gorszą stronę. Naszym zadaniem jest taka praca z koniem, a by te strony wyrównać. Tak by tylne kopyta pokrywały ślady przednich kopyt – to jest właśnie WYPROSTOWANIE.

ZEBRANIE – To ostatni element piramidy szkoleniowej. Najtrudniejszy i dla wielu koni oraz jeźdźców nieosiągalny. Poprzez obniżenie zadu (ugięcie tylnych kończyn), przód konia unosi się do góry, natomiast głowa (nos) utrzymana jest w pionie, z delikatną tendencją by zostawać przed pionem.

Niestety BARDZO WIELE osób mylnie nazywa ustawienie konia na pomoce, zejście głowy do dołu zebraniem. Jest to tylko ZGANASZOWANIE, często niestety osiągane siłowo, bez pracy zadu. Takie siłowe zganaszowanie prowadzi do wielu kontuzji.

Do prawidłowego ZEBRANIA konia potrzeba ogromnej ilości pracy. Elementu tego nie osiąga się w rok, a dopiero po kilku latach prawidłowej pracy.

 

Podsumowując, każdy element skali szkoleniowej wymaga wiele cierpliwości i wielu godzin pracy z koniem. Niestety wielu jeźdźców próbuje podążać drogą na skróty, co odbija się w dalszych etapach.

Nie każdy koń musi chodzić zebrany, np. konie skokowe. Ale zarówno one jak i konie ujeżdżeniowe potrzebują TAKTU, KONTAKTU, ROZLUŹNIENIA, IMPULSU i WYPROSTOWANIA. Tylko końmi z takimi podstawami jest się w stanie zajść daleko w sporcie jeździeckim.

 

Treningi sportowe Stajnia Rusin

Zapraszamy na Facebooka

 


Notice: Undefined index: cresta_facebook_messenger_what_icon in /home/set90422/domains/stajniarusin.pl/public_html/wp-content/plugins/cresta-facebook-messenger/cresta-facebook-messenger.php on line 247

Notice: Undefined index: cresta_facebook_messenger_click_to_close in /home/set90422/domains/stajniarusin.pl/public_html/wp-content/plugins/cresta-facebook-messenger/cresta-facebook-messenger.php on line 272
Masz pytania? Napisz, szybko odpowiemy :)